Tamamlanan Projeler

ATATÜRK TRENİ MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ 
Başkomutanımız Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Tarsus'a 17 Mart 1923 yılında ilk kez gerçekleştirdiği yolculukta kullandığı treni müzeye dönüştürerek halkın ziyaretine açtık.


DOKTOR ODALARI 
Sağlık Ocağı olmayan Kırsal Mahallelerimizde uygun koşullarda muayene olma ortamı bulamayan halkımızın ve özellikle kadınlarımızın bu problemin çözüm olabilmek amacıyla 9 adet Doktor Muayene Odası açtık. Açılan doktor muayene odalarında halkımız uygun, hijyenik ve sağlıklı ortamda muayene olabilme imkanına kavuşmuş oldu.
Kaburgediği Doktor Muayene Odası |  Çamalan Doktor Muayene Odası | Karadirlik Doktor Muayene Odası | Kurtçukuru Doktor Muayene Odası | Göçük Doktor Muayene Odası | Ardıçlı Doktor Muayene Odası | Çiçekli Doktor Muayene Odası | Hacıhamzalı Doktor Muayene Odası | Çukurbağ Doktor Muayene Odası


AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ
Halkın sağlık sorunların çözümüne yönelik çalışmalarımız kapsamında Mithatpaşa Mahallesi’nde eksikliği hissedilen Aile Sağlık Merkezi'ni halkın hizmetine sunduk.


MUHTAR ODALARI
Demokrasinin temel taşlarından olan sevgili muhtarlarımızın daha uygun ortamda halkımıza hizmet verebilmelerine imkan sağlayabilmek için hizmet odaları eksikliğini giderdik. Yaptığımız çalışmalar ile şuana kadar 5 mahallemizde Muhtar Odalarını tesis ettik.
Ardıçlı Muhtar Odası | Kaburgediği Muhtar Odası | Göçük Muhtar Odası | Kurtçukuru Muhtar Odası | Karadirlik Muhtar Odası | Mithatpaşa Muhtar Odası


ENGELLİ BİREYLERİMİZ İÇİN +1 KAFE
Down Sendromlu ve engelli bireylerin düzenlenecek aktivitelerde rahat bir ortamda birbirleriyle kaynaşmalarına imkân sağlamak ve gelişimlerine destek olmak amacıyla +1 Kafe'yi hizmete sunduk.


ZÜBEYDE HANIM BÜTÜNLEŞİK YAŞAM EVİ 
Yaşlı ve genç insanların etkileşim içerisinde kaynaşmalarına vesile olmak ve aynı zamanda üretime de katılabilmeleri için geçmişle gelecek arasında köprü oluşturmak amacıyla ismini Halkımızın belirlediği Zübeyde Hanım Bütünleşik Gündüz Yaşam Evini hizmete açtık. Yaşam evinde okuma salonu, kütüphane ve cips üretim bölümü yer alıyor. Burada üretilecek cipsilerin satışından elde edilecek gelir ile üretimi yapan kişilere ekonomik destek sağlanıyor.


SEHER TOGO KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIM EVİ
Çalışan ailelerin çocuklarını güvenle bırakabilecekleri eğitim içerikli ve gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde hizmet veren Seher Togo Kreş ve Gündüz Bakımevi'nin açılışını Yarbay Şemsettin mahallesinde belediyemiz tarafından yapıldı. Yaklaşık 100 çocuğun faydalandığı kreş ve bakım hizmeti yaz aylarında da açık kalarak halkımızın hizmetine sunuldu.


KADIN YAŞAM DESTEK VE DAYANIŞMA MERKEZİ 
Kadınlara rehberlik desteği sağlayacak ve içerisinde kadınlara yönelik atölye çalışmalarının da yapıldığı Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezimiz kuruldu. Kurulduğu günden bugüne yüzlerce kadına rehberlik eden merkezimizde, kadınlara yönelik okuma yazma kursu, kadınlara yönelik psikiyatri hizmeti, kadınlara yönelik hukuk hizmetinin yanı sıra kadınların sosyalleşmesini ve gelişmesini sağlayan atölye çalışmaları da yapıldı. Ayrıca merkezimizde çocuklar için özel bakıcı ve oyun alanı hizmeti de sunarak çocuklu kadınlarımızın atölye ve etkinliklere gönül rahatlığıyla katılmasını sağlıyoruz.


DR.ERDİNÇ ŞAHİN GENÇLİK MERKEZİ
Gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sunmak ve sosyal bağlarını güçlendirmek adına belediyemiz bünyesinde Dr. Erdinç Şahin Gençlik Merkezi kuruldu. Gençlik Merkezinde Müzik, Tiyatro, kişisel gelişim gibi kursların yanı sıra seminer, bilgilendirme toplantıları, ünlü konuşmacıların katılım sağladığı bilgilendirici ve sosyalleştirici etkinlikler düzenleniyor.


KUBATPAŞA MEDRESESİ TARSUS KÜLTÜR EVİ
Tarsus'un kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmak, yöre kültürüne özgü, unutulmaya yüz tutmuş öğeleri topluma yeniden kazandırmak ve tanıtmak için oluşturduğumuz 'Tarsus Kültür Evi'nin açılışını gerçekleştirdik. Kültür Evinde geçmiş dönemlere ait Tarsus Kültürüne özgü kullanım eşyalarıyla birlikte çeşitli araç gereçler bulunuyor.


TURİZM BÜROSU VE UNESCO EVİ
Tarsus'un tanıtımına katkı sunmak amacıyla tarihi evler sokağında turizm danışma bürosu açılarak şehrimize gelen turistlere Tarsus'u tanıtıcı kitap, broşür ve turist rehberliği gibi hizmetler sunuluyor. Ayrıca aynı bölgede Unesco Evi de kurularak şehrimizin uluslararası düzeyde tanıtımına katkı sunacak çalışmalar yapılmasına imkân sağlandı.


TARİHİ ÇEŞME 
Kızılmurat Mahallesinde Tarihi Evler Sokağının bulunduğu meydanda atıl halde kaderine terk edilen tarihi çeşme aslına uygun şekilde restore edilerek turizme kazandırıldı.


OKUMA SALONU VE KÜTÜPHANE 
Toplumun bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlamak ve okuma alışkanlığı kazandırmak, ayrıca öğrencilerin rahat ve sessiz bir ortamda ders çalışmalarına uygun ortam oluşturmak amacı ile şimdiye kadar 8 ayrı yerde okuma salonlarını halkımızın hizmetine sunduk. Her mahalleye bir okuma salonu açma gayreti içerinde olacağız.
Ülker Aydın Okuma Salonu ve Kütüphanesi | Uğur Mumcu Okuma Salonu | Kaburgediği Okuma Salonu | Yenice Şehit Hüseyin Aytürk Okuma Salonu | Göçük Okuma Salonu | Barbaros Okuma Salonu | Verimli Okuma Salonu | Altaylılar Okuma Salonu


AYŞE LEBRİZ BERKEM SAHNESİ
Tiyatro Hizmetleri Müdürlüğü'müz bünyesinde kurulan Çocuk ve gençlerin kişisel gelişimi ve yeteneklerini keşfetmelerine olanak sağlamak amacıyla açılan Bilim, Eğitim, Sanat ve Kültür Akademisi’nin içerisinde Yönetmen ve Tiyatro Oyuncusu Ayşe Lebriz Berkem’in ismini verdiğimiz tiyatro sahnemizi kurduk. Oturma alanı, kulisleri ve sahnesi ile göz dolduran salonda, Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun oyunları da sahneleniyor. Şehrimizde tiyatroya gönül veren bu konuda yetenekli olan ve kendini geliştirmek isteyen kişilere kurs ve eğitim imkânı sunuyoruz. Ayrıca tiyatro severlere ücretsiz şekilde oyunlar sahneleyerek Tarsus sanat yaşamına renk katıyoruz.


HALK MARKET 
Kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla küçük ölçekli üreticileri desteklemek ve vatandaşlarımızın bütçelerine uygun ürünler sunabilmek amacıyla Halk Marketler Projesini hayata geçirdik. Her mahalleye bir Halk Market hedefiyle yola çıktığımız projede şu ana kadar 3 Halk Marketi halkımızın hizmetine sunduk. Halk Marketlerimizde Kaşar Peyniri, Tereyağı, Kefir, Süt, Yoğurt, Ekmek çeşitleri, Tarsus Emekçi Kadınlar Kooperatifi üyeleri tarafından üretilen kahvaltılık ve baharat çeşitleri, Sirke, Zeytinyağı, Üzüm ve Harnup Pekmezi gibi organik ürünler halkımızın bütçesine uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır.
Kızılmurat Halk Market | Fahrettinpaşa Halk Market | Tekke Halk Market


YERYÜZÜ PAZARI
Dünyanın 70. Türkiye'nin 4. pazarı olan Slow Food Yeryüzü Pazarı kuruldu. Yerel ve organik ürünlerin sergilendiği pazarda 67 yerel üretici organik ürünleriyle katılım sağladı. Vatandaşların yoğun katılım sağladığı pazarda organik ürünlere olan ilgiden memnun olan üreticiler bu projeyle desteklenmiş oldu.


CAMİ 
Vatandaşlarımızın ibadetlerini daha sağlıklı ortamlarda gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilmesi için ihtiyacı olan mahallelerimizde camilerin inşasını tamamladık. Bugüne kadar 4 cami yaparak açılışını gerçekleştirdik. Ayrıca vefat durumunda taziye kabul yerleri bulunmayan mahallelerimize de taziye evleri yaparak açılışını gerçekleştirdik. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor.
Mithatpaşa Cami | Bağlar Cami | Kavaklı Cami | Barbaros Cami


SÜS BİTKİLERİ VE FİDE ÜRETİM SERALARI 
Belediyemiz bünyesinde tek kuruş para harcanmadan geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak tam 4 adet süs bitkileri ve fide üretim tesisi kurduk. Bu bitki ve fideler Tarsus'un parklarında ve yeşil alanlarında kullanılarak belediyemizin peyzaj çalışmalarında harcadığı giderleri azaltacak ve parası kasada kalacak. Belediyemizin kasasından tek kuruş nakit para çıkmadan, tamamen belediyenin olanaklarıyla yapılan seralarda 40 bin süs bitkisi ve 50 bin fide üretiliyor.


TOPRAK VE BİTKİ ANALİZ LABORATUVARI 
Belediyemize bağlı Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri tarafından geri dönüşüm malzemesi kullanılarak Çukurova’nın en kapsamlı toprak ve bitki analiz laboratuvarı kurduk. Laboratuvarda bulunan bilimsel malzemeler de Ziraat Odası ile yapılan protokol ile ücretsiz olarak temin edildi.150 metre açık, 80 metre kapalı alan üzerine son sistem cihazlar ile kurulan birim için Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'ndan alınan ruhsat ile 15 bin çiftçinin arazisiyle ilgili Toprakta Temel Analizi, Detaylı Toprak Analizi, Sulama Suyu Analizi ve Bitki Analizleri alanların da kayıtlı işlem yapılıyor. Belediye yerleşkesi içerisinde yer alan birimde 3 mühendis,1 Laboratuvar teknikeri ve 1 saha görevlisi hizmet veriyor.


EKOLOJİK YUVA VE CAN DOSTLAR EBEDİ MEZARLIĞI 
Hayvan severlerin hayata veda eden sevimli dostlarını defnedebilmesi için 12 dönümlük arazi içerisine can dostlar ebedi mezarlığını kurduk. Ayrıca Türkiye'nin ilk ekolojik yuvası olan geçici bakım ve rehabilitasyon merkezi köpek ve kedilerin rahat edeceği doğal ortama en yakın şekilde tasarlandı. Yaralı hayvanlar, ameliyattan çıkan hayvanlar Ekolojik yuvada güvenli, huzurlu bir ortamda barınacak.


Yükleniyor...