Makina İkmal Bakım Onarım Yöneticiliği

Samet BÖLÜKBAŞI
Makine İkmal Bakım Onarım Yöneticisi

Özgeçmiş

1986 Yılında Yozgat iline bağlı Sorgun ilçesinde doğdum. Orta öğrenimi mi Ankara Dikmen Teknik Lisesinde tamamladım. Yükseköğrenimimi 2010 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı Tarsus Eğitim Fakültesi Elektronik Öğretmenliği bölümünde tamamladım. Askerlik hizmetimi Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesi askerlik şubesinde 2013 kısa dönem olarak yerine getirdim.

2011 yılında Tarsus Belediyesi Elektrik ve Elektronik Yöneticiliğinde görev almaya başladım. Belediye bünyesinde Elektrik ve Elektronik Yöneticiliği ve Fen İşleri Müdürlüğü görevini yaptım. Halen Makine İkmal Bakım ve Onarım Yöneticiliği ile beraberinde Elektrik ve Elektronik Yöneticiliği görevini de yürütmekteyim.

Yöneticilik

Toplam 178 Adet araç ve ekipmanların Mekanik tamiratları ( Motor, şanzıman, diferansiyel, fren, debriyaj, ön düzen, teker tamiratları ve bakımları, direksiyon tamiri, makas tamiratı) yapılmaktadır. Kaporta tamiratları ve boya ( araçların çürük yerlerinin yenilenmesi, gerek duyulan araçların komple boyanması, çarpık araçların kaporta doğrultulması ve boyanması, araçların kapı kilitleri tamiri ve gerek duyulduğunda değiştirilmesi, Tüm araçların oksijen kaynak işleri yapılmaktadır. Tüm Elektrik tamiratları ( Bilumum Marş dinamosu, şarj dinamosu, komple tesisat, araç lamba sistemleri, silgi sistemleri, kalorifer bakım ve tamiratları) yapılmaktadır. Tüm kaynak tamiratları ( Çöp araçlarının arka kazan saclarının komple değişimi, kamyon kasa çatlak, kırık ve menteşe tamiratları, Kepçe kovaları çatlaklarının dolgu yapılması, Belediyemize ihtiyaç duyulan kafes ve şebeke, sundurma yapımları, araçların şase kırık ve çatlak kaynakları, diferansiyel kovan kaynak işleri) yapılmaktadır. Tüm lastik tamiratları (Tüm araçların lastik söküp tamir yapılıp, takılması, Dış lastik içine yama yapılması, iç lastik patlağının kaynak yapılması, Lastik havalarının kontrol edilip, tamamlanması, Yeni lastik değişimi) yapılmaktadır. Belediyemiz parkuruna ait araçlar 2016 yılda çeşitli zamanlara müteakip 1832 kez Atölye Müdürlüğümüze arızalı olarak müracaat etmiş. Tüm açılış, şölen, bayram törenleri ve geleneksel etkinliklerde platform ve sahne kurulması, görevli ekiplerin hazır bulundurulması. Hafta sonu tatilleri ve Bayram tatillerinde, şehrimize hizmet araçları, Temizlik çöp araçları, kepçelerine yolda arıza yapması durumunda müdahale edilmesi ve Atölyeye getirilip, gerekli tamiratlarının ve onarımların yapılabilmesi için; Atölye Müdürlüğümüzde Tamirci, elektrikçi ve lastikçiden oluşan hazır ekip bulundurulur.Belediyemizin taşıt, iş makinesi, araç ve sabit cihazlarda meydana gelen arızaların giderilmesi. Belediyemize ait taşıt, iş makinesi, araç ve sabit cihazlarda meydana gelen arızaların giderilmesi görevi Makine İkmal Bakım ve Onarım Yöneticiliği tarafından yerine getirilir. Araçların motorları ve motora bağlı çalışan sistemleri, fren, ön düzen ve direksiyon, süspansiyon, güç aktarma organları, kaporta ve lastik ile ilgili arızaları giderilir. Araçların periyodik bakımları yapılır. Belediyemize ait taşıt ve iş makinelerine gerekli durumlarda yol yardımında bulunulur.


Fonksiyonun gerçekleştirilmesi için yürütülen iş ve işlemler şunlardır:
A-Araçların motorları ve motora bağlı çalışan sistemler ile ilgili arızaların giderilmesi
B- Araçların elektrik tesisatı, aydınlatma vb. sistemleriyle ilgili arızaların giderilmesi
C-Taşıtların fren, ön düzen ve direksiyon arızalarının giderilmesi
Ç- Taşıtların güç aktarma organların arızalarının giderilmesi
D- Taşıtların süspansiyon arızaların giderilmesi
E- Taşıtların kaporta arızalarını gidermek
F- Taşıtların lastik arızalarını gidermek
G-İş makinesi arızalarının giderilmesi
H- Taşıtların periyodik bakımlarını yapmak
I-Yol yardımı, kurtarma ve sevk etme faaliyetlerini yürütmek
İ-Mevzuat tarafından öngörülen diğer görevleri yerine getirmek.


Yöneticiliğimizde görevli kadrolu ve hizmet alımı yolu ile çalışan Dizel Motor Ustaları, Makas Süspansiyon, Lastikçi, Oto Elektrikçi, Hidrolik sistem, İş Makinası, Hafif Araç, Fren ve Balata, Kaporta ve Karasör, Torna-Tasfiye ve Hidrolik Hortum Pres, Demir Doğrama Kaynakçı ustalarımız tarafından Belediyemize ait iş makinası, Kamyon. Su Tankerleri, Kamyonet, Binek Araçlar. Jeneratörler, Motosiklet, Traktör, Çim Biçme Makine ve Ekipmanlarının bakım-onarımı ve Mevzuat tarafından öngörülen diğer görevler kapalı ve yarı kapalı alanlarda yapılmaktadır. Gerektiği durumlarda arazi çalışmalarına çıkılmaktadır. Mekanik tamiratlar: Motor, şanzıman, diferansiyel, fren, debriyaj, ön düzen, teker tamiratları ve bakımları, direksiyon tamiri, süspansiyon- makas tamiratı. Kaporta tamiratları ve boya; Araçların çürük yerlerinin yenilenmesi, gerek duyulan araçların komple boyanması, çarpık araçların kaporta doğrultulması ve boyanması, araçların kapı kilitleri tamiri ve gerek duyulduğunda değiştirilmesi, tüm araçların oksijen kaynak işleri, egzoz tamiratları.


Oto elektrik tamiratları; Bilumum Marş dinamosu, şarj dinamosu, komple tesisat, araç lamba sistemleri, silgi sistemleri, kalorifer bakım ve tamiratları. Demir-çelik Kaynak tamiratları: Çöp araçlarının arka kazan saclarının komple değişimi, kamyon kasa çatlak, kırık ve menteşe tamiratları, Kepçe kovaları çatlaklarının dolgu yapılması, Belediyemize ihtiyaç duyulan kafes ve şebeke, sundurma yapımları, araçların şase kırık ve çatlak kaynakları, diferansiyel kovan kaynak işleri. Lastik tamiratları; Tüm araçların lastik söküp tamir yapılıp, takılması, Dış lastik içine yama yapılması, iç lastik patlağının kaynak yapılması, Lastik havalarının kontrol edilip, tamamlanması, Yeni lastik değişimi. Hidrolik sistem tamiratları; İş makinaları, yol süpürge makinaları, çöp araçları ve sabit hidrolik ile çalışan makinaların hiydro motor, hidrolik pompaların tamiratı, yağ kaçakları ve arızalan hidrolik hortumlarının sökülüp yenisi ile değiştirmesi. Periyodik bakım; Muayene zamanı gelen araçların fren, elektrik, yağ kaçakları, egzoz, lastik, aktarma organları, süspansiyon ve makas, şase ve karasör gibi donanımlarının gözden geçirilip eksiklerinin giderilmesi. Araç bakım; Yağ ve filtre değişim zamanı gelen araç ve ekipmanların yağ ve filtrelerinin değişiminin yapılması. Geri dönüşüm; Araçların bakım ve onarım sonrası çıkan eski parçaların metal, plastik,kağıt, cam olarak ayrıştırılması ve geri dönüşüm olarak ekonomiye kazandırılması. İş sağlığı ve güvenliği; Yöneticiliğimizde görevli kadrolu ve hizmet alımı yolu ile çalışan personelimizin İş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim almalarının sağlanması. Nöbetçi personel; Hafta sonu tatilleri ve Bayram tatillerinde, şehrimize hizmet veren araç ve ekipmanların arıza yapması durumunda müdahale edilmesi amacı ile Makine İkmal Bakım ve Onarım Yöneticiliğinde; Oto Tamirci, Oto Elektrikçi ve Lastikçiden oluşan bir ekip hazır bulundurulur. 

Yükleniyor...