KARBOĞAZI ZAFERİ ŞÖLENİ’NİN HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI
-MERSİN VE TARSUS BELEDİYESİ’NİN BİRLİKTE DÜZENLEDİĞİ ŞÖLEN 2 GÜN SÜRECEK
 Çukurova’nın düşman işgalinden kurtuluşunda 44 Kuvva-i Milliyeci’nin bir tabur Fransız askerine karşı kahramanlık destanı yazdığı Toroslar’daki Karboğazı Geçidi’nde bu yıl 18’ncisi organize edilen Geleneksel Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni 4-5 Ağustos tarihleri arasında kutlanacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi’nin birlikte düzenlediği şölende yerel ve  ünlü sanatçılar Abdil Çemer, Aşık Mahrumi, Aşık Devai, Pozantılı Ünsal, Kaya Kuzucu, Atilla Yılmaz, Ali Kınık, Songül Karlı ve Mustafa Yıldızdoğan halk konseri verecek.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus sınırları içinde bulunan Karboğazı’nda geleneksel olarak kutlanan Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni’nin 18’ncisinin ortaklaşa yapılmasını kararlaştırdı.

Mersin ve Tarsus dayanışmasını yansıtan organizasyonun 4-5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı.

“Bir Destandır Karboğazı” sloganıyla gerçekleştirilecek Geleneksel Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni’nde ünlü sanatçıların ücretsiz halk konseri vereceği duyuruldu.

Şölende ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi Bando Gösterisi, tiyatro gösterileri, Halk oyunları Kafkas Gösterisi, geleneksel Türkmen oyunları ve yarışmalar, Pony Atları aktiviteleri, Sinsin Oyunu, tüm gün Midilli Atlarının aktiviteleri, şişme oyun gruplarının gösterisi,   Akdeniz Mehter Takımı gösterisi, Atlı Akrobasi Gösterisi yapılacağı belirtildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Karboğazı Zaferi’nin eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olduğunu, genç kuşakların iyi bilmesi ve özümsemesi gerektiğini belirtip, hemşehrilerini 18. Geleneksel Çukurova Karboğazı Zafer Şöleni’ne davet etti.

Karboğazı Zafer şöleninin geleneksel hale gelmesinden dolayı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ettiğini belirten Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Çukurova’nın kurtuluşunda ilk kıvılcım olan Karboğazı’nda, bir avuç Kuvva-i Milliyeci’nin düşmanı bozguna uğrattığı yerde; Çukurova Karboğazı Zaferi'ni 4-5 Ağustos 2018 tarihlerinde büyük bir şölenle kutlayacaklarını söyledi.

Başkan Can, “Kurtuluş Savaşı’nda bir destana sahne olan, sayısı bin civarında olan Fransız birliğini 44 kişiyle, sadece 44 kişiyle bozguna uğratıp esir alarak, bölgemizin Fransızlardan temizlenmesinin sağlandığı yerdir.  Buradaki amacımız bu zaferin yeni yetişen gençlerimize en iyi şekilde aktarılmasıdır.  Bütün Çukurovalı hemşehrilerimizi etkinliklerimize davet ediyoruz” dedi.

31.07.2018 13:13:45

Yükleniyor...