Oyunlar
[2012] [2011] [2010] [2009] [2008] [2007] [2006] [2005] [2004]
2006
DELİ DUMRUL

DELİ DUMRUL: 2006 - 2007
YAZAN: GÜNGÖR DİLMEN
YÖNETEN: DENİZ SANDALCI
ÖZGÜN MÜZİK: DOĞAN ÖZGÜR KAHRAMAN
OYNAYANLAR: ALTUĞ ÖZBEN, DOĞAN ÖZGÜR KAHRAMAN, ÜMİT ÖZYALÇIN, BURCU ŞANLI, EREN DEMİREL, SEDA ORAL, FATMA GİRAY, ÖZGE SEVİNÇ, SALİH YILDIRIM, MEHMET ALİ ÇİÇEK, MEMİŞ SERİNKAYA
SES-IŞIK: EKREM ŞENEL

KONU

Dede Korkut söylenceleri, yazılı kültür çağından önce oluşmuş; Oğuz Türklerinin 9. yüzyıldan 13. yüzyıla uzanan döneminden izler taşıyan; epik anlatı ürünleridir. Halk yaratıcılığının bir anıtı olarak; ozanlarca çalınıp söylenmiş; sözlü edebiyat türünün bir örneği olarak tarih ve coğrafya içinde nehir gibi akmıştır. 15. yüzyılda adını bilmediğimiz bir ozan, bu söylenceleri "Dede Korkut Kitabı" adıyla yazıya geçirerek kalıcı kılmış ve Türk Kültürüne armağan etmiştir. “Duha Koca Oğlu Deli Dumrul” öyküsü de bu elyazmasının çok tanınan öykülerinden biridir.
Güngör Dilmen, bu öyküyü büyük bir sevecenlik ve ustalıkla bir sahne yapıtı olarak yeniden dillendirirken, oyunun başına şöyle bir not düşmüş: "Oyun, bin yıl önce bugün, Oğuz illerinde Anadolu'da geçer."Dede Korkut söylenceleri, yazılı kültür çağından önce oluşmuş; Oğuz Türklerinin 9. yüzyıldan 13. yüzyıla uzanan döneminden izler taşıyan; epik anlatı ürünleridir. Halk yaratıcılığının bir anıtı olarak; ozanlarca çalınıp söylenmiş; sözlü edebiyat türünün bir örneği olarak tarih ve coğrafya içinde nehir gibi akmıştır. 15. yüzyılda adını bilmediğimiz bir ozan, bu söylenceleri "Dede Korkut Kitabı" adıyla yazıya geçirerek kalıcı kılmış ve Türk Kültürüne armağan etmiştir. “Duha Koca Oğlu Deli Dumrul” öyküsü de bu elyazmasının çok tanınan öykülerinden biridir.
Güngör Dilmen, bu öyküyü büyük bir sevecenlik ve ustalıkla bir sahne yapıtı olarak yeniden dillendirirken, oyunun başına şöyle bir not düşmüş: "Oyun, bin yıl önce bugün, Oğuz illerinde Anadolu'da geçer."


OCAK


OYNANDIĞI YIL: 2006 - 2007
YAZAN: TURGUT ÖZAKMAN
YÖNETEN: MAHİR ÖZEL
ÖZGÜN MÜZİK: DOĞAN ÖZGÜR KAHRAMAN
OYNAYANLAR: DOĞAN ÖZGÜR KAHRAMAN, ÜMİT ÖZYALÇIN, ALTUĞ ÖZBEN, MAHİR ÖZEL, BURCU ŞANLI, DENİZ SANDALCI, İLKİM KİRAZ
SES-IŞIK: EKREM ŞENEL

KONU

Turgut Özakman’ın yazdığı oyun, dört çocuk, anne, baba ve büyükanneden oluşan bir emekçi ailesinde, yoksulluğun ve yokluğun yol açtığı çatışmaları anlatır. Farklı tellerden çalan 4 çocuk, hayalperest baba, tutarcı anne ve bunak büyükannenin psikolojisini, yokluğun getirdiği çaresizlik, her şeye rağmen ayakta durmaya çalışan ailenin hikâyesidir. Turgut Özakman; toplumu oluşturan çekirdek aileyi yansıtırken, içsel düşlemlerini ve devamlı hayaller kuran, gerçekleştirmek içinde çok çabalayan, olmadığı zaman yenisine bakan, umutlarını bir an bile yitirmeyen, bir aileden söz ediyor. 1959 yılında yazılan ‘‘Ocak’’ kısaca ezilenlerin çalıştığı halde, insan gibi yaşayamayanların öyküsüne yer veriyor.

 

Tarsus Belediyesi - www.tarsus.bel.tr